Kaikki yhteystiedot

Johto

Toimitusjohtaja Timo Julkunen, timo.julkunen@wsoy.fi

Markkinointi ja viestintä

Markkinointi- ja viestintäjohtaja Reetta Miettinen, p. 040 8344 340, reetta.miettinen@wsoy.fi
Brand Manager Satu-Maria Rastas, p. 050 3617 980 satu-maria.rastas@wsoy.fi
Brand Manager Mikko Immonen, p. 050 5644 721, mikko.immonen@wsoy.fi
Senior Brand manager Kaisa Hyväri, p. 010 5060 209, kaisa.hyvari@wsoy.fi
Viestintäpäällikkö Tuuli Leppänen p. 040 5646 734, tuuli.leppanen@wsoy.fi
Viestintäpäällikkö Mari Nieminen, p. 010 5060 128, mari.nieminen@wsoy.fi
Markkinointi- ja viestintäassistentti Iida Mikkola, p. 0408369869, iida.mikkola@wsoy.fi
Asiakasmarkkinointipäällikkö Hanna Ylätalo, p. 010 5060 008, hanna.ylatalo@wsoy.fi
Digimyyntipäällikkö Petra Minn (perhevapaalla)
Tuottaja Hanna-Riikka Summanen, p.010 5060 329, hanna-riikka.summanen@wsoy.fi
Tapahtumatuottaja Sami Ravattinen, sami.ravattinen@wsoy.fi

Arvostelukappaleet

tiedotus@wsoy.fi

Myynnin, tuotannon, HR:n, taloushallinnon, IT:n ja Rights Managementin sähköpostiosoitteet muotoa etunimi.sukunimi@wsoy.fi

Myynti

Myyntijohtaja Veli-Pekka Matilainen, p. 040 3424 773
Myyntiryhmän päällikkö Laura Lyyntinen, p. 050 4063 626
Asiakkuuspäällikkö Mika Hänninen, p. 010 5060 210
Tuotepäällikkö Kaisa Tenhunen, p. 010 5060 003
Myyntipäällikkö Suvi Gardemeister, p. 010 5060 153
Myymälävastaava Harri Mäki

Tuotanto, Rights & Product Management ja IT

Business Development Director Janne Koskinen

Tuotannonsuunnittelija Tarja Nieminen
Tuotannonsuunnittelija Petri Söderberg
Digital Producer Liisa Riste
Digital Producer Elina Vesala
Digital Producer Jenni Kinnunen
Digital Producer Iisa Tammisto
Digital Producer Emmi Barkar
Digital Producer Kukka-Maaria Kortesluoma
Digital Producer Roosa Saloheimo
Assistant Producer Sara Vogt

Development Manager, Rights & Metadata Anna Suominen
Specialist, Rights & Metadata Laura Arvela
Rights & Product Coordinator Tanja Palosaari

System and Service Manager IT Juha Otava
System and Service Manger Integrations Lasse Lehtinen

HR

Henkilöstöpäällikkö Hanna Tuhkanen
Palvelukoordinaattori Anitta Kivikoski
Koordinaattori Kaarina Lehto
Emäntä Jaana Tuominen

Avoimet työpaikat

Voit tarkistaa avoimet työpaikat tai jättää avoimen hakemuksen kirjautumalla Werner Söderström Oy:n rekrytointiportaaliin. Aloita rekrytointiportaalin käyttö rekisteröitymällä käyttäjäksi.

Taloushallinto

CFO Otto Kajander
Business Controller Päivi Piirainen
Controller Miia Ahde
Royalty Controller Riitta Immonen
Royalty Controller Leena Haakana
Royalty Controller Päivi Saarinen

Bonnier Rights Finland

Country Manager & Literary Agent eleonoora.kirk@bonnierrights.fi
Rights Manager Marja Tuloisela, marja.tuloisela@bonnierrights.fi
Literary Agent Terhi Isomäki-Blaxall, terhi.isomaki-blaxall@bonnierrights.fi
Bonnier Rights Finland -sivusto

Toimitukset

Sähköpostiosoitteet muotoa etunimi.sukunimi@wsoy.fi

Kotimainen ja suomennettu kaunokirjallisuus

Kustantaja Anna-Riikka Carlson
Kustantaja Leena Balme
Toimituspäällikkö Mikko Rouhiainen
Kustannuspäällikö Hanna Pudas
Kustannustoimittaja Silja Koivisto
Kustannustoimittaja Lea Peuronpuro
Toimituspäällikkö Lotta Dufva
Kustannustoimittaja Marjut Karasmaa-Donovan (vuorotteluvapaalla)
Kustannustoimittaja Johanna Kerola
Kustannustoimittaja Alice Martin
Kustannustoimittaja Saara Pääkkönen (opintovapaalla)
Graafikko Martti Ruokonen

Tietokirjallisuus

Kustantaja Henrikki Timgren
Kustannuspäällikkö, asiaproosa Joni Strandberg
Kustannustoimittaja, asiaproosa Joel Kontro
Kustannustoimittaja, asiaproosa Päivi Koivisto
Kustannuspäällikkö, tietokirjallisuus Pälvi Kuosmanen
Kustannustoimittaja, tietokirjallisuus Kaisa Kauppila
Kustannustoimittaja, tietokirjallisuus Ilona Räihä

Lasten- ja nuortenkirjallisuus

vt. Kustantaja Ulla Huopaniemi-Sirén
Kustantaja Paula Halkola (perhevapaalla)
Toimituspäällikkö Mikael Ahlström
Kustannustoimittaja Päivi Kaataja
Kustannustoimittaja Essi Kytöhonka
Kustannustoimittaja Telma Halme
Graafikko Riikka Turkulainen

WSOY:n käynti- ja postiosoite

Lönnrotinkatu 18 A,  00120 Helsinki
PL 1259, 00101 Helsinki

Puhelinvaihde

p. 010 5060 200

Kirjakauppa

Lönnrotinkatu 21, 00120 Helsinki
Puh. 010 5060 170

Aukioloajat
Ma-Pe klo 10.00–17.00

Kirjakauppa on päivittäin suljettu lounastauon ajan klo 13.00-13.45 välisenä aikana.

Kirjakauppa on avoinna juhannusaaton aattona 24.6.2021 yhtäjaksoisesti klo 10.00-14.00!

Kirjakauppa on suljettu 19.7. – 1.8.2021 välisen ajan!

ja wernerjarl.fi

Tilaukset

Kirjavälitys, katso tarkemmat yhteystiedot täältä.

Laskutusosoitteet

Werner Söderström Osakeyhtiö
Y-tunnus: 0599340-0 / VAT-tunnus: FI05993400

Verkkolaskut
OVT-tunnus: 003705993400
Operaattori: Maventa (DABAFIHH)

Paperilaskut
05993400
PL 100
80020 Kollektor Scan

Laskun viitetiedoksi on merkittävä tilaajan nimi ja laskuttajan y-tunnus (VAT) on näyttävä laskun tiedoissa.

Voit lähettää ostolaskuja myös sähköpostitse joko PDF- tai TIFF-muodossa invoice-05993400@kollektor.fi

Laskun tulee olla PDF-muodossa.
Laskut pitää olla sähköpostin liitteenä, yksi lasku per liitetiedosto. Liitetiedostoja voi olla useampia.
Yhdessä tiedostossa saa olla ainoastaan yksi lasku sisältäen mahdolliset laskun liitteet.
Liitetiedostojen koko yhteensä saa olla korkeintaan 10MB.