Veikko Huovinen
Havukka-ahon ajattelija
Juhlapainos Veikko Huovisen läpimurtoromaanista. Konsta Pylkkäsen maailmanselitykset ovat tänään yhtä nerokkaita ja kumoamattomia kuin 50 vuotta sitten.
Konsta Pylkkäsellä on erikoisen mallinen pääkallo ja harittavat silmät, joilla näkee sekä lähelle että kauas. Hän rekisteröi penkin alta ryömivän torakan ja kuvittelee itselleen taivaankannesta majatalon.
Lentuan rannoille on tullut etelästä tieteenharjoittajia, jotka värväävät Konstan apumiehekseen. "Lisenssien" kustannuksella tekee metsien miehen mieli vähän jallitella, mutta ennen pitkää retkikumppanusten välille syntyy reilu ystävyys. Konsta Pylkkäsen ajatukset ovat piruilevan humoristisia, suuria ja pieniä mittoja kaihtamattomia, Konstan sanoin: "yleisihmisellisiä". Veikko Huovinen kirjoitti läpimurtoromaaninsa nuorena kypsänä miehenä, helsinkiläisessä opiskelijaboksissa kaukana kotikonnuiltaan.
Osta teos
- Osta Kovakantinen kirja Kirja.fi Aukeaa uuteen välilehteen
- Osta Kovakantinen kirja Kirja.fi Aukeaa uuteen välilehteen
- Kuuntele E-kirja / epub2 Bookbeat Aukeaa uuteen välilehteen
- Kuuntele Äänikirja Bookbeat Aukeaa uuteen välilehteen
- Osta CD-äänikirja Kirja.fi Aukeaa uuteen välilehteen
- Osta Pokkari Kirja.fi Aukeaa uuteen välilehteen