Hyppää sisältöön

Agatha Christie

Kuolema ilmoittaa lehdessä

Neiti Marple

Herttainen neiti Marple jälleen tapahtumien ytimessä!

"Murhan ilmoitetaan tapahtuvan perjantaina lokakuun 29. päivänä Pikku-Paddocksissa kello 6.30 i.p. Ystävät ottakaa kutsuna vastaan tämä tiedoksianto"

"Merkillistä" toteaa rouva Swettenham lukiessaan tämän pikkuilmoituksen lehdestä aamiaispöydässä. "Jonkinlaiset kutsut, luulisin. Murhaleikki tai jotain sen tapaista", sanoo puolestaan hänen poikansa Edmund. Murhaleikki tosiaan, mutta karmeampi kuin kukaan olisi osannut kuvitella. Neiti Marplella on edessään visainen ongelma, kun hän joutuu ottamaan selville ovatko ihmiset, ja erityisesti jotkut heistä, lainkaan sitä mitä väittävät olevansa.

Osta teos

Agatha Christie

Agatha Christie (1890-1976) on eittämättä kuuluisin dekkarirouva. Hän loi englantilaisen salapoliisiromaaniperinteen, jonka jalanjälkiä monet tallaavat vielä tänäkin päivänä.

Agatha Christie Agatha Christie

Muut teokset