Eppu Nuotio, Liisa Kallio
OHO: Miten hyvää!
Kirjasarja, joka kasvaa vauvan mukana.
Suloinen pahvikirja vauveleille, jotka tutustuvat maailmaan maistellen ja iloisesti ihmetellen. Uusi kirjasarja on pullollaan elämän pieniä ihmeitä ja lempeää vauvahuumoria.
Nam, oijoi, maiskis! Vauva tutkii maailmaa ja maistelee, miltä maistuu: sormi, muki, tuoli, harja, koira ja… kenkä! Silloin isä nappaa vauvan syliinsä ja huutaa: ”Oho!” Se olen minä, tuumii vauva tyytyväisenä.
OHO-kirjojen tekijäkaksikko on Pikku Papu-kirjoista tuttu kuvittaja Liisa Kallio ja pitkän linjan lastenkirjailija Eppu Nuotio. OHO-kirjoissa vauva oppii valtavasti asioita ja kasvaa vähitellen vauvasta vauhdikkaaksi taaperoksi. Sarjan tulevissa osissa opetellaan taas uusia taitoja ja jatketaan tuiki tärkeitä tutkimuksia.